III. Co v Rakousku znamená Investiční nemovitost

03.09.2023

V minulém článku jsme zmiňovali 3 typy možných nemovitostí v Rakousku, dnes se podívíme, jak fungují ty investiční a jestli se tento způsob pořízení nemovitosti vyplatí.

Přímou zkušenost nemáme, ale protože jsme na začátku přesně o této variantě dost uvažovali, nechali jsem si poslat několik nabídek, prostudovali k tomu všechno co šlo a mluvili s několika lidmi, co v Rakousku nemovitosti vlastní. 

Resumé? Já bych do toho nešla. Podmínky jsou dost hrozné, vlastně ani nechápu, že si to vůbec někdo koupí :D 

Danou nemovist totiž zaplatíte v plné palbě, ale dalších minimálně 20, spíše 30 let s ní vůbec nemůžete nakládat podle svého. Princip fungování je totiž takový, že nemovitost dostane do správy místní firma a ta ji za vás pronajímá. Firmu si ve většině případů nevyberete, je rovnou daná. Ve většině případů co jsme viděla, musíte takto pronajímat těch 30 let. Podmínky na vlastní využítí se pak hodně liší, ale většinou máte k dispozici jen cca 4 týdny za rok. Dost často je to alespoň zdarma, ale měla jsem i takové nabídky, kde chtěli abych si za užívání vlastní nemovitosti platila! A byla tam lukrativní sleva 10% oproti komerčnímu pronájmu :D

Výnos a náklady u investičních nemovitostí

Prodávající realitní kanceláře "lákají" na výnos z nájmu ve výši 3-5% ročně. Což bylo v době, kdy jsme to řešili my oproti inflaci 17% opravdu super výhodné. 

Nemovitosti, které se takto pronávají, mají charakter "luxusnějších staveb". Čemuž odpovídají i provozní náklady, které musíte na měsíční bázi platit. Oproti tomu vám provozní firma většinou negarantuje žádnou obsazenost apartmánu. Podle všeho je to totiž příliš nepálí, oni mají svoji fixní provizi...hodí nabídku bydlení na Booking a tím to pro ně končí. Takže kdo na to "skočí", zaplatí nemovitost za stovky tisíc Euro, kterou bude moct pořádně využívat až za 30 let a mezitím bude platit za provoz takové sumy, že za ty 4 týdny, která má v ceně, by v Rakousku klidně bydlel čtvrt roku...

Asi jediné, kdy by se to za mě mohlo vyplatit, by bylo pokud by nemovitosti v Rakousku v následujících letech nějak brutálně zdražily. Tedy pro někoho, kdo nepotřebuje rychlý příjem, ale bere to jako opravdu dlouhodovou investici.