IX. Koupili jste v Rakousku nemovitost. A co dál?

09.09.2023

Jak jsme psali v minulém příspěvku, jakmile vaší vysněnou nemovitost v Rakousku zaplatíte, dostanete klíče a můžete ji začít využívat, i když formálně (v katastru), vaše ještě není. Převody elektřiny a nahlášení se na městě se dělají hned po předání klíčů. 

Daně

V našem případě jsme se jako cizinci museli ve městě nahlásit na již zmiňovaný Zweitwohnsiz a protože jsme chtěli nemovitost pronajímat, byla potřeba nahlásit i to a nechat si vytvořit přístupy do systému, kde se hlásí hosté - a odvádí se za ně pobytová daň (tu má každé město jiné, v Korutanech jsou to v průměru 3 Eura na osobu a noc).

Daň budete platit i za Zweitwohsitz a k tomu ještě paušální "Ortstaxe". Tyto daně se liší podle velikosti nemovitosti a lokality, řádově je ale několik set Euro ročně.

Elektřina

S převodem elektřiny vám pomůže místní RK, která vás ohlasí jako nového majitele a nahlásí stav elektroměru. Vy pak podepíšete novou smlouvu s poskytovatelem (v Korutanech je to jednoduché, je tady jen jeden - KELAG) a ten vám nastaví výši měsíčních záloh.

Správcovská firma

Pokud jste v apartmánovém domě, zbývá vám vyřešit už jen internet. Vodu, odpad, pojištění apod. za vás řeší správcovská firma (kterou pak samozřejmě musíte měsíčně platit). Pokud koupíte domek, musíte si to vyřídit na úřadě. Průměrné měsíční náklady, které budete u apartmánového domu platit, jsou vždy závislé na velikosti apartmánu, jeho lokalitě, stavu nemovitosti atd., co jsme ale viděli, pohybují se od cca 150 Euro výše, u většího apartmánu to může být klidně 300 Euro měsíčně.

Internet v Rakousku

U internetu je potřeba prověřit, jestli má k vám nějaký poskytovatel "natažené kabely". Asi největší internet provideři jsou T-Mobile a A1. Cena měsíčního připojení je pak podle rychlosti cca 25-40 Euro za měsíc. Pokud nenajdete nikoho s pevným připojením, nic se neděje, objednáte si služby tzv. "Cube", což je přenosný router s e-sim kartou. Jen za takovou službu zaplatíte o něco vyšší cenu.