II. Jaký je rozdíl mezi "trvalým bydlištěm", "druhým domovem" a "investiční nemovitostí"

02.09.2023

Každá nemovitost v Rakousku má své právní status, což určuje, jak ji mohou vlastníci využívat. Obvykle může nemovitost spadat do jedné z následujících kategorií:

"Trvalé bydliště"

Tento druh nemovitosti je určen k dlouhodobému či trvalému pobytu, což ho činí ideální volbou pro ty, kteří plánují usadit se v Rakousku na dobu neurčitou. Povinností majitele je tuto nemovitost využívat k osobní potřebě po dobu přesahující 183 dní v roce, zaregistrovat se k trvalému pobytu a stát se rakouským daňovým rezidentem (tj. podávat každoroční daňové přiznání a platit v Rakousku daň z celosvětových příjmů. Tato kategorie nemovitostí může být také dlouhodobě pronajímána těm, kdo se zde zaregistrují jako stálí obyvatelé. Kvůli těmto přísným požadavkům však tato možnost nemusí být pro mnoho cizinců vhodná, zvláště pokud chtějí nemovitost využívat pouze jako rekreační dům. 

"Turistická rezidence"

Tento typ nemovitosti, známý také jako investiční nemovitost nebo "buy-to-let", představuje mix investiční a rekreační nemovitosti. Je poměrně oblíbený mezi zahraničními kupci. Majitelé těchto nemovitostí mohou využívat nemovitost na soukromé účely několik týdnů v roce (obvykle 4 až 5) a zbytek času je nemovitost pronajímána turistům prostřednictvím místní agentury. Tento pronájem je povinný vždy na přesně daný počet let. Díky příjmům z pronájmu mohou majitelé teoreticky dosáhnout čistého výnosu mezi 4-5% ročně. Tato možnost je v Rakousku poměrně dost využívána, protože místní úřady se snaží podporovat turistický sektor a zároveň zabránit vzniku tzv. "měst duchů". Správa pronájmu je pro majitele nemovitostí "bezstarostná" díky správcovské agentuře, která zajišťuje vše od rezervací hostů po úklid a údržbu. Pro "turistický objekt" v Rakousku je také charakteristická výrazná daňová výhoda při koupi.

"Rekreační bydlení" 

Druhý domov (Zweitwohnsitz) nabízí maximální flexibilitu v použití. Majitelé se nemusí registrovat jako stálí obyvatelé a mohou nemovitost využívat podle svých představ – mohou ji pronajímat dlouhodobě nebo krátkodobě, nebo jí neprojímat vůbec. Nemovitosti s tímto statutem jsou však velmi vzácné, zejména v regionech Tyrolsko a Salcbursko a ceny jsou vždy vyšší.

Výběr mezi investičním typem nemovitosti a tzv. rekreačním bydlením je jedním z klíčových aspektů, který byste měli zvážit.