VII. Pronajímání nemovitostí v Rakousku

07.09.2023

Jak to tady s tím pronajímáním vlastně funguje?

Pokud nabízíte méně než 10 lůžek, nepotřebujete pro pronájem živnostenský list, což je super (odvody jsou tady totiž dost vysoké). 

Jakožto podnikající cizinec se ale musíte stát plátcem DPH a odvádět tu na DPH 10%. A příjem musíte samozřejmě také danit. Daně tu mají progresivní a komu se tu daří, odvádí až 55% procent z příjmů. Nejnižší sazba je pak 20%.

K podnikání potřebujete získat rakouské daňové číslo, tzv. Steuernummer. Jeho vyřízení prý trvá 1 měsíc. Jaká je realita? My žádost na finanční úřad podali v polovině června a číslo dostali 28.9. Takže asi tak :D 

DIČ (v Rakousku UID) se skládá ze zkratky země AT, U a osmi číslic. Příklad: ATU12345678 

Registraci na finanční úřad a získání daňového čísla doporučuji řešit dost v předstihu, protože pokud budete pronajímat přes Booking nebo Airbnb, budou po vás toto číslo chtít a když ho v určité lhůtě nedodáte, zablokují vám profil.

Všechny formuláře a komunikace s úřady jsou v němčině a vše samozřejmě vypadá jinak, než u nás. Takže my si raději našli místní daňovou poradkyni a asi bychom to doporučili každému (ovšem upozorňuji na to, že za podání DPH, daně z příjmu nebo jakékoliv jiné účetní úkony zaplatíte zhruba 4x více, než v ČR).

První podání jak DPH, tak pak daně z příjmů nás teprve čeká, tak jsme zvědaví a určitě k tomu pak sepíšeme opět článek.