Potřebuji Euro účet?

11.11.2023

Český Euro účet

Odpověď je jednoznačně ano. Banky používají ke kurzové směně tak nevýhodný kurz, že se to jednoduše nevyplatí. Obzvlášť v dnešní době, když nemusíte nikam chodit a u velkého množství bank si zřídíte kurz jednoduše on-line. My takto používáme už roky Euro účet u Airbank a plnil skvěle službu na přijímání nebo odesílání plateb v Eurech. Teď co podnikáme v Rakousku jsme ale narazili na limity. Nevím, jetsli je to problém jen u AirBank, ale náš Euro účet neumí nastavit třeba trvalý platební příkaz, nebo SIPO. Což pokud potřebujete pravidelně v zahraničí platit třeba elektřinu, internet a podobně, může být dost nešikovné.

Rakouský účet

My to pravděpodobně vyřešíme založením účtu přímo v Rakousku, což se bude i hodit na zcela oddělené účetníctví pro potřeby daní v Rakousku. Bohužel jako cizinci tento účet nemůžeme založit na dálku, je potřeba zajít v Rakousku na pobočku...takže pak nasdílíme zkušenost :) Každopádně co jsme koukali, tak v Rakousku je asi nejrozšířenější Sparkasse, nebo pak Bank of Austria. Na vedení účtu zdarma jako jsme zvyklí u nás zapomeňte, v Rakousku se platí za všechno :D Není to nic hrozného, ale pár Euro měsíčne chce v Rakousku každá banka.

Jak na směnu peněz

Tady máme jednoznačnou odpověď. Už několik let používáme k maximální spokojenosti WISE. Mají perfektní kurz a směněné peníze (s malým poplatkem) máme na účtě do druhého dne. Za 153 Kč vám navíc vystaví i kartu, což je geniální. Stačí se u nich zaregistrovat (budete potřebovat doklad totožnosti) pak si do účtu přidáte váš CZK a EURO účet a můžete rovnou začít směňovat. Opravdu super služba.